Umut Aral

Umut Aral

 Umut Aral İstanbul'da doğdu. Galatarasay Lisesi'nden mezun olup Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü'nü tamamladı.

2002 yılında başladığı yönetmenlik kariyerinde Vodafone, McDonald's, Nestle, Coca-Cola, Pepsi, Unilever gibi pekçok uluslararası ve ulusal marka için Türkiye ve yurtdışında 250'ün üzerinde TV reklam filmi yönetti. Yönettiği reklam filmleri katıldığı festivalden kendi dallarında pek çok ödül kazandı.

Üniversite yıllarında Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları'nda 6 tiyatro eserinde başrol oyunculuğu, metin yazarlığı ve reji yaptı. Yine bu süre zarfı içerisinde Galatasaray Lisesi'nde 2 tiyatro oyunu ve 1 müzikal sahneye koydu.

1999 yılında ilk kısa filmi ''otuzdört''ü çekti. Film pekçok ulusal film yarışmasında ödül aldı, uluslararası film festivallerinde gösterildi.

2005 yılında, ''Çarpışma'' isimli ikinci kısa filmini çekti. ''Çarpışma'' katıldığı yurtiçi ve yurtdışı film festivallerinde 13 ödül kazanmasının yanı sıra Locarno, Raindance, Drama gibi uluslararası önemli festivallerde de gösterildi.

Farklı platformlarda çalışmalarıyla tanınan Aral bugüne kadar film, dizi, belgesel, reklam, klip, viral video, flash mob, interaktif video, 360 ve hologram video gibi pekçok farklı formatlarda filmler çekti, Avrupa ve Asya'da uluslararası ekipleri yönetti.

2017 yılında Galatasaray Spor Kulübü Müzesi için bir dokü-drama ile, BluTV'de yayınlanan Türkiye'nin ilk antoloji dizisi 7Yüz'de 'Hayatın Müziği' isimli bölümün yönetmenliklerini gerçekleştirdi.

2018 yılında Türkiye'nin ilk Netflix Orijinal Dizisi 'The Protector'un yönetmenliğini gerçekleştiren Aral, aynı sene ilk espor filmi 'İyi Oyun'un da yönetmenliğini yaptı. 'The Protector' dünya çapında gösterildiği ilk dört haftasında 10 milyonun üzerinde izlenme alarak Netflix yapımları arasında hatırı sayılır bir açılış yaptı. 

2015 yılından beri yurtiçi ve yurtdışında sinema okumak isteyen öğrencilere burs veren Mithat Alam Eğitim Vakfı'nın Yönetim Kurulu Başkanlığını yapan Umut Aral, verdiği atölyelerle, yaptığı söyleşilerle sinema alanında çalışmak isteyen gençlere eğitim vermekte, profesyonel olarak yurtiçi ve yurtdışında yönetmen olarak çalışmaya devam etmektedir.

Umut-Aral